Kobiety pracują, przynajmniej na dwa etaty. Jeden zgodny z ich kwalifikacjami jest źródłem dochodów. Drugi łączy kilka umiejętności: menedżerki, praczki, kucharki, opiekunki dzieci i sprzątaczki. Skoro np. opiekunka zarabia około 10 złotych za godzinę, to łatwo policzyć koszt jej miesięcznej pracy. Dlatego w rzeczywistości panie zarabiają, przynajmniej dwa razy tyle, ile wpływa pieniędzy na ich konto bankowe. Odpoczynek jest koniecznością.
Pod presją
czasu są coraz lepiej zorganizowane. Czasem pracują mobilnie. Pomimo braku babci i opiekunki mogą pozostać w domu. Wykonywać kilka czynności równocześnie. Pracować zawodowo, umówić się w sieci na wizytę z dzieckiem do lekarza. Zrobić zakupy online. Jak dziecko zaśnie, przygotować posiłki i poprasować.
Presją jest:
- Wewnętrzny głos, który ciągle do czegoś Cię przymusza.
- palącym uczuciem, które pojawia się, gdy wybierasz odpoczynek zamiast licznych obowiązków. Relaks zamiast, wykonywania pozostałych na ten wieczór zadań. Chwilę dla siebie, zamiast zrobienia czegoś jeszcze,…czegoś więcej,… czegoś dodatkowego. Czas odpoczynku staje się czymś, zupełnie zbędnym. Uświadamiasz sobie, że relaks to koszmarne marnotrawienie czasu. W końcu nie dajesz rady.
Zmęczenie – czas na odpoczynek
- psychiczne wywołane jest nadmiernym napięciem umysłowym i emocjonalnym. Czujesz się rozdrażniona, niespokojna i smutna. Nic Cię nie cieszy. Irytują Cię bliscy. Zaskakuje Cię znużenie, Twoją dotąd lubianą pracą. Najchętniej uciekłabyś, gdzieś daleko, od wszystkiego i wszystkich. Fizycznie odczuwasz napięcie mięśni, ból głowy i kiepsko sypiasz,
- fizyczne spowodowane jest długotrwałą aktywnością fizyczną. Mięśnie ulegają zmęczeniu, pod wpływem nadmiernego wysiłku. Łatwo nadwyrężyć stawy i „nabawić się” innych kontuzji. Dzięki adrenalinie organizm uruchamia rezerwy paliwa, zużywając więcej energii niż wtedy, kiedy nie jest zmęczony. Sprawność, koordynacja, rytmy biologiczne ulegają zakłóceniu.
Jeśli tak się czujesz to jesteś wyczerpana. Musisz zaplanować
Odpoczynek
Jest konieczny dla efektywnej pracy. Dobry pracownik jest zrelaksowany. Dlatego w dużych korporacjach zapewnia się różne formy aktywności fizycznej, w trosce o kondycję psychiczną i fizyczną pracowników.
Aktywny odpoczynek jest najskuteczniejszy! Dobrze realizować go:
- codziennie. Idąc do pracy pieszo i wracając pieszo, w miarę możliwości. Zamienić tramwaj na rower. Robiąc krótkie przerwy w pracy, co 2-3 godziny. Wystarczy przewietrzyć pomieszczenie i pospacerować przez kilka minut. Taki relaks, podnosi wydajność pracy,
- raz w tygodniu zaplanować jeden dzień na odpoczynek i wówczas nie pracować. Kiedyś tradycyjnie była to niedziela. Po porannej mszy świętej, w odświętnych strojach moja rodzina szła na niedzielny spacer. Oprócz pojedynczych cukierni, sklepy były zamknięte. Dlatego odwiedzaliśmy parki i podmiejskie lasy,
- raz w roku na najmniej 2 tygodnie lub co 2-3 miesiące jako kilka krótszych wyjazdów.
Na ulicach, w parkach widzimy grupy biegaczy, ale w odniesieniu do ogółu, to nadal nieliczni. Polacy są mało aktywni fizycznie. Badania naukowców wykazują, że nadal, na co dzień, około połowy mężczyzn i kobiet odsypia zmęczenie lub odpoczywa oglądając telewizję lub filmy. Należą do grupy „kanapowców”.
Odpoczynek – urlop
W czerwcu, w szkole rozpoczął się wyścig z czasem. Konferencja i stosy dokumentów, które należy napisać i oddać, najlepiej na wczoraj. Wystawić oceny i wpisać je do dziennika elektronicznego. Odpowiedzieć na zapytania rodziców. Wykonać roczną klasyfikację swojej klasy wychowawczej. Uaktualnić, wprowadzić dane i zapisać plik ze świadectwami. Wydrukować i podpisać cenzurki. Na koniec, odebrać w szkolnej bibliotece nagrody książkowe i napisać kilka słów dla wyróżnionych uczniów.
19.06.2019 roku zakończył się rok szkolny 2018/2019. Podziękowania, uściski i wzruszające słowa. Piękne kwiaty, laurki i drobne słodkości.
Rozpoczęł się mój urlop! Czas naładować wewnętrzny akumulator! Cudownego, koniecznie aktywnego, odpoczynku życzę wszystkim, którzy już dzisiaj mogą cieszyć się „wolnością”.
Gotowni na urlop?