Dlaczego inny – kobiecy i męski mózg?

W dobie tak rozwiniętej informatyki o mózgu nadal wiemy niewiele. Naukowcy podają różne, czasem sprzeczne informacje. Obserwując zachowania schizofreników, częściej mężczyzn, szukają przyczyn zachorowań i dyskutują o zagadkach mózgu.Twierdzą, że mózg kobiety i mężczyzny jest inny. Trwa polemika o większej predyspozycji mózgu mężczyzn do nauk ścisłych. Pytamy dlaczego mniej młodych kobiet decyduje się studiować nauki techniczne? Czy tylko z powodów kulturowych? Skoro o tym jacy jesteśmy decyduje nasz mózg warto się nad tym zastanowić.

Asymetria mózgu

mózg

Z powodu różnic w budowie i funkcji prawej i lewej półkuli naszego mózgu mówimy o asymetrii ciała ludzkiego, która nazywa się lateralizacją albo stronnością. Wyraża się np. większą sprawnością ruchową prawych kończyn niż lewych. U niektórych osób mózg rejestruje więcej bodźców zmysłowych z jednej strony ciała.

Lewa półkula zwana logiczną i analityczną odpowiada za:

 • mowę i jej rozumienie,
 • funkcje językowe (wraz z czytaniem i pisaniem),
 • logikę, myślenie analityczne, prawe pole widzenia, rozumowanie,
 • zdolność rozpoznania przedmiotów za pomocą dotyku,
 • odczuwanie emocji pozytywnych i tych bardziej złożonych,

Lewa półkula jest bardziej aktywna, gdy człowiek się wypowiada, pisze, liczy w pamięci lub uważnie słucha.

Prawa półkula odpowiada za:

 • kreatywność,
 • myślenie abstrakcyjne, wyobraźnię,
 • zdolności muzyczne, plastyczne i artystyczne,
 • intuicję i widzenie przestrzenne,
 • analizę relacji przestrzennych. Takie czynności jak układanie puzzli, klocków czy rysowanie będą więc domeną tej półkuli,
 • mimiką i emocje. Pozwala rozpoznawać i ekspresyjnie wyrażać negatywne stany emocjonalne,
 •  rozumienie metaforycznego znaczenia słów, żartów, ironii,
 • ogólny zapis widzianego obrazu.

Struktura mózgu

Brain_01

Kobiety mają większą objętość:

 • ciała modzelowatego tzw. spoidła wielkiego, które jest odpowiedzialne za komunikację między półkulami mózgowymi,
 • hipokampu, który odpowiada m.in. za pamięć, regulację emocji i skuteczną walkę ze stresem,
 • części oczodołowej kory przedczołowej, która łączy informacje emocjonalne i poznawcze.

U kobiet występuje słabsza lateralizacja, co usprawnia komunikację międzypółkulową. Powoduje, że umiejętności przestrzenne i językowe u kobiet są kontrolowane nie w określonej półkuli mózgowej, lecz w obu częściach mózgu. Z uwagi na większą liczbę połączeń pomiędzy półkulami kobieta może iść, rozmawiać i słuchać muzyki.

Mężczyźni mają większą objętość ciało migdałowatego, które decyduje o reakcji emocjonalnej organizmu w sytuacji zagrożenia, zwanej „uciekaj albo walcz”. Jest to reakcja związana z większą gotowością do działania, przypływem adrenaliny, szybszą pracą serca. Może dlatego częściej chorują psychicznie?. Cechuje ich dokładna lokalizacja: prawa półkula odpowiada za zdolności przestrzenne, lewa – za językowe. Dlatego niektórzy mówią,że mózg mężczyzny jest poszufladkowany. Pozwala to skupić się tylko na jednej rzeczy równocześnie. Rozmawiając przez telefon mężczyzna ścisza telewizor lub wychodzi na zewnątrz.

Różnice działania mózgu kobiet i mężczyzn

brains

Wpływają na odmienność w uzdolnieniach, wrażliwości, sposobie podejmowania decyzji.

 • mężczyźni mają lepszą wyobraźnię przestrzenną i zdolności matematyczne. Najczęściej są realistami. Rozwiązując problemy stosują reguły i obliczenia. Dobrze orientują się w terenie i lepiej wyczuwają odległość. Dlatego mają mniej kłopotów z parkowaniem samochodu. Lepiej czytają z mapy. Widzą dokładnie to co jest bezpośrednio przed nimi. Nie zauważają szczegółów.
 • kobiety są wrażliwsze na  doznania, kierują się sercem i emocjami. Czytają mowę ciała. Decydując zawierzają intuicji i emocjom. Mają szerokie widzenie dlatego zauważają drobne zmiany w wyglądzie drugiej osoby.

Podczas studiów i pracy zawodowej spotkałam zdecydowanie więcej mężczyzn utalentowanych w przedmiotach ścisłych. Na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum różnice są niewielkie. Dziewczęta są bardziej pracowite, systematyczne i szczegółowe. Na wyższych poziomach różnica się powiększa. Mężczyźni lepiej projektują przestrzennie swoje działanie. Widzenie przestrzenne i programowanie na wyższym poziomie jest ich domeną. Oczywiście dotyczy to statystycznego mężczyzny. Mówiąc o statystyce należy pamiętać, że dwie osoby mają średnio 5 złotych również wówczas gdy jedna ma pustą portmonetkę a druga ma 10 złotych. Dlatego również kobiety osiągają sukcesy w naukach ścisłych. Doskonałym przykładem jest Maria Skłodowska  – Curie, jej talent i sukcesy, ale o tym w następnym poście.

30.03.2017 odbędzie się kolejna edycja Kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!. Dziewczyny na politechniki

Projekt promuje kierunki techniczne wśród młodych kobiet w Polsce i w Europie Środkowo – Wschodniej. Idea projektu narodziła się w roku 2006. Od tego czasu popularność uczelni technicznych wśród uczennic szkół ponadgimnazjalnych znacznie wzrosła.