Wystarczy chcieć – Lizbona i Porto

To już nie dla mnie. Słabo znam język angielski. Mam zbyt mało pieniędzy. Może gdybym była młodsza? Nie mam dobrej orientacji w przestrzeni. Ile razy tak mówiłaś/eś? To nieprawda. Możesz pojechać w wymarzone miejsca świata. Bez wymówek. Wystarczy chcieć. Sprawdziłam.

Właśnie wróciłam z Portugalii. Mojej kolejnej podróży solo.

Koszty podróży

Wystarczy być Porto-Sao Bento

 • Pół roku wcześniej kupiłam bilety na samolot. Do Lizbony poleciałam z Warszawy liniami TAP Air Portugal. Zapłaciłam 173, 52 złotych. W trakcie podróży otrzymałam apetyczny, portugalski poczęstunek. Ciepły makaron z grzybami i warzywami. Sałatkę. Pyszne ciastko z galaretką i bitą śmietaną. Wino i kawę. O czym jeszcze można marzyć?
 • Z Porto do Warszawy leciałam z linią Ryanair. Mniej komfortowo, ale po bajkowym tygodniu w Portugalii, nie było to dla mnie ważne. Kupując bilet w lipcu 2018 roku, zapłaciłam 125, 70 złotych.
 • Z Lizbony do Porto – 313,8 kilometrów, jechałam autobusem Rede Expressos. Koszt przejazdu to około 86 złotych. Inne środki komunikacji są droższe. Ponadto w trakcie trzygodzinnej podróży mogłam podziwiać zmieniające się widoki. Potrugalskie miasteczka i wioski.
 • Z miesięcznym wyprzedzeniem przez Internet, kupiłam bilety PKP Intercity do Warszawy i z powrotem do Poznania. Dlatego jadąc dobrym pociągiem, w pakiecie z kawą, zapłaciłam 42, 70 złotych i 49 złotych. 

Planowanie zwiedzania i pobytu

Wystarczy chcieć-Cabo da Roca

Wystarczy włączyć komputer i wejść na stronę infolizbona i infoporto

 • Przez kilka miesięcy układałam swój pobyt korzystając z tego portalu,
 • znalazłam wszystkie potrzebne mi informacje. Bardzo szczegółowe i aktualne,
 • zaplanowałam listę miejsc, które chciałam zobaczyć oraz środki transportu,
 • obejrzałam dołączone mapy, zdjęcia i filmy. Perfekcyjne, ciekawe graficzne, przejrzyste narzędzie moich przygotowań na spotkanie z Portugalią.

Pan  Krzysztof Gierak odpowiedział na mojego maila błyskawicznie. Alfama i Mouraria to dwie dzielnice Lizbony, które zwiedziłam z Piotrem Szmytem, Polakiem mieszkającym w Lizbonie. Świetnym przewodnikiem, z ogromną wiedzą. Otwarty i kulturalny współpracownik Pana Krzysztofa Gieraka, umożliwił mi spojrzenie na stolicę Portugalii oczyma mieszkańca.

To był świetny pomysł. Te dzielnice najtrudniej poznać samemu. Kilka godzin wędrowania wąskimi, krętymi i stromymi uliczkami! Mouriaria. Tutaj narodziło się fado. Dogłębnie poruszająca muzyka. Byłam bardzo wzruszona.

Jedzenie

Wystarczy chcieć Lizbona - Mercado da Ribeira

Jeść trzeba wszędzie. Drobne przekąski zabrałam z Polski. Mały, turystyczny czajnik pozwolił mi na niezależność.

 • Szczególnie wieczorna, zielona herbata smakowała doskonale.
 • W portugalskiej taniej sieci Pingo doce, odpowiednikiem Biedronki w Polsce, robiłam zakupy. Zwyczajowo portugalczycy często jedzą poza domem. W Pingo doce można zjeść tradycyjny miejscowy posiłek nawet za 2 – 4 euro. Tutaj jadałam w wielonarodowym towarzystwie.
 • Posiłek obowiązkowo kończyła kawa esspreso z tradycyjną babeczką Pasteis – 1 euro. Przepyszna!

Zwiedziłam wymarzoną Lizbonę i Porto. Wszystkie wymówki były nieprawdziwe.

Europa się szybko starzeje. Dlatego miasta są na to przygotowane. Dzięki dobrej kondycji, mogłam iść wiele kilometrów, nad Oceanem Atlantyckim. Inni, starsi, z ograniczeniami ruchowymi korzystali z wygodnych środków transportu.

Wystarczy chcieć. Moja komórka

Centrum Kultury Balem w Lizbonie

Naładowanie nie wystarczyło na całodzienne zwiedzanie. Dlatego zawsze wychodziłam z powerbankiem. Byłam spokojna. Miałam w kieszeni:

 • Przewodnik. Interaktywną mapę Google. Precyzyjnie zaprowadziła mnie, w każde zwiedzane miejsce. Do sklepu, muzeum i hotelu.
 • Tłumacza Google. W translatorze sprawdzałam znaczenie portugalskich opisów, np. w Muzeum Narodowym w Porto. W chwilach niepewności, szukałam potrzebnych zwrotów  angielskich.
 • Aparat fotograficzny i oczywiście telefon.

Wystarczy chcieć!

Pojechałam na koniec Europy, w wymarzone miejsca świata. Stanęłam nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego, u ujścia rzeki Duero. Krzyknęłam z radości. Jestem tutaj! Spełniło się moje marzenie!
Chcesz podróżować? Jakie są Twoje wymówki?

One thought on “Wystarczy chcieć – Lizbona i Porto”

 1. Pingback: Zacznij od Fado - Lizbona | MagdaBlog.pl
 2. Trackback: Zacznij od Fado - Lizbona | MagdaBlog.pl

Komentarze są wyłączone