Dlaczego musisz odpocząć?

Kobiety pracują, przynajmniej na dwa etaty. Jeden zgodny z ich kwalifikacjami, jest źródłem dochodów. Drugi łączy kilka umiejętności: menedżerki, praczki, kucharki, opiekunki dzieci i… sprzątaczki. Skoro np. opiekunka zarabia około 10 złotych za godzinę, to łatwo policzyć koszt jej pracy za cały miesiąc. Dlatego w rzeczywistości panie zarabiają, przynajmniej dwa razy tyle, ile wpływa pieniędzy na ich konto bankowe.

Pod presją

kobiety-z-panstw-unii-europejskiej-bardziej-zapracowane-od-mezczyzn-86361

czasu są coraz lepiej zorganizowane. Czasem pracują mobilnie. Pomimo braku babci i opiekunki mogą pozostać w domu. Wykonywać kilka czynności równocześnie. Pracować zawodowo, umówić się w sieci na wizytę, z dzieckiem do lekarza. Zrobić zakupy online. Jak dziecko zaśnie, przygotować posiłki i poprasować.

Presja jest:

 • związana z fizycznym napięciem. Wewnętrzny głos do czegoś Cię przymusza. Czujesz się spięty.
 • palącym uczuciem, które pojawia się, gdy wybierasz odpoczynek zamiast licznych obowiązków. Relaks zamiast, wykonywania pozostałych na ten wieczór zadań. Chwilę dla siebie, zamiast zrobienia czegoś jeszcze,…czegoś więcej,… czegoś dodatkowego. Czas odpoczynku staje się czymś, zupełnie zbędnym. Uświadamiasz sobie, że relaks to koszmarne marnotrawienie czasu. W końcu nie dajesz rady i odczuwasz

  Zmęczenie

  z12162531IE,Najskuteczniejsza-metoda-walki-ze-zmeczeniem--zwla

 • psychiczne wywołane jest nadmiernym napięciem umysłowym i emocjonalnym. Czujesz się rozdrażniony, niespokojny i smutny. Nic Cię nie cieszy. Irytują Cię bliscy. Zaskakuje Cię znużenie, Twoją dotąd lubianą pracą. Najchętniej uciekłbyś, gdzieś daleko, od wszystkiego i wszystkich. Fizycznie odczuwasz napięcie mięśni, ból głowy i kiepsko sypiasz,
 • fizyczne spowodowane jest długotrwałą aktywnoś­cią fizyczną. Mięśnie ulegają zmęczeniu, pod wpływem nadmiernego wysiłku. Łatwo nadwyrężyć stawy i „nabawić się” innych kontuzji. Przy pomocy adrenaliny organizm uruchamia rezerwy paliwa, zużywając więcej energii niż wtedy, kiedy nie jest zmęczony. Sprawność, koordynacja, rytmy biologiczne ulegają zakłóceniu.

Jeśli tak się czujesz to jesteś wyczerpany, dlatego musisz zaplanować

Odpoczynek

dom_1568_4578869

Jest konieczny dla efektywnej pracy. Dobry pracownik jest zrelaksowany. Dlatego w dużych korporacjach zapewnia się różne formy aktywności fizycznej, w trosce o kondycję psychiczną i fizyczną pracowników.

Aktywny odpoczynek jest najskuteczniejszy. Dobrze realizować go:

 • codziennie. Idąc do pracy pieszo i wracając pieszo, w miarę możliwości. Zamienić tramwaj na rower. Robiąc krótkie przerwy w pracy, co 2-3 godziny. Wystarczy przewietrzyć pomieszczenie i pospacerować przez kilka minut. Taki relaks, podnosi wydajność pracy,
 • raz w tygodniu zaplanować jeden dzień na odpoczynek i wówczas nie pracować fizycznie. Kiedyś tradycyjnie była to niedziela. Po porannej mszy świętej, w odświętnych strojach, moja rodzina szła na niedzielny spacer. Oprócz pojedynczych cukierni, sklepy były zamknięte. Dlatego odwiedzaliśmy parki i podmiejskie lasy,
 • raz w roku na najmniej 2 tygodnie  lub co 2-3 miesiące jako kilka krótszych wyjazdów.

Na ulicach, w parkach widzimy grupy biegaczy, ale w odniesieniu do ogółu, to nadal nieliczni. Polacy są mało aktywni. Badania naukowców wykazują, że nadal, na co dzień, około połowy mężczyzn i kobiet odsypia zmęczenie lub odpoczywa oglądając telewizję lub film. Należą do grupy „kanapowców”.

Wakacje

chuda-na-wakacje-i-nie-tylko-855x485

W szkole po długim czerwcowym weekendzie, rozpoczął się wyścig z czasem. Konferencja i stosy dokumentów, które należy napisać i oddać, najlepiej na wczoraj. Wystawić oceny i wpisać je do dziennika elektronicznego. Odpowiedzieć na zapytania rodziców. Wykonać roczną klasyfikację swojej klasy wychowawczej. Uaktualnić, wprowadzić dane i zapisać plik ze świadectwami. Wydrukować i podpisać cenzurki. Na koniec, odebrać w szkolnej bibliotece nagrody książkowe i napisać kilka słów, dla wyróżnionych uczniów.

23.06.2017 zakończył się rok szkolny 2016/2017. Podziękowania, uściski i wzruszające słowa. Piękne kwiaty, laurki i drobne słodkości.

Rozpoczęły się moje wakacje. Czas naładować wewnętrzny akumulator. Awaria była tuż, tuż…Cudownego, koniecznie aktywnego, odpoczynku życzę wszystkim, którzy już dzisiaj mogą cieszyć się wolnością.