Lubię niedzielne, leniwe poranki. Tym razem było inaczej. Zaproszenie na wykład: „Mózg i taniec – jak umysł używa ciała” bardzo mnie zainteresowało. Dlatego, bez wątpliwości pokonałam niechęć do wczesnej, niedzielnej pobudki. Doktor Łukasz Przybylski jest pracownikiem Zakładu Logiki i Kognitywistyki Instytutu Psychologii UAM w Poznaniu (co to jest kogniwistyka pytali słuchacze? (Wikipedia). Prelegent w oparciu o pokaz multimedialny wtajemniczył nas w etapy rozwoju mózgu człowieka. Wykazał ważność dobrej kondycji mózgu dla ciała i ducha. Wzbogacił wykład licznymi anegdotami i ciekawostkami.
Ciekawostki
- mózg stanowi 2% masy ciała. Konsumuje 20% całkowitej energii jaką dysponuje człowiek. Głównie jest to tlen. Mózg jest więc bardzo wrażliwy na jego niedobory, dlatego należy wietrzyć pomieszczenie i pamiętać o dobrym, głębokim oddychaniu,
- mózg w prawie 80% to woda. Dlatego mózg ma konsystencję galaretowatą. Po wycięciu części mózgu, reszta się przesuwa,
- tworzenie się nowych neuronów zachodzi przez całe życie każdego człowieka. Im więcej ćwiczysz swój mózg przez dostarczane mu bodźce i stymulując jego aktywność, tym więcej neuronów będzie się tworzyć.
Układ słuchowy i ruchowy
Ściśle spleciony układ słuchowy i ruchowy bezpośrednio wpływa na jakość tańca. Zrozumiałam, dlaczego rytmiczny dźwięk na stadionie, podczas meczu, dodaje animuszu, pobudza do waleczności sportowców. Niezaprzeczalnie na sukces piłkarzy wpływają aktywni kibice. Muzyka podczas biegu pobudza i stymuluje do ruchu. Odpowiednio dobrana pozwala zachować rytm biegu. Przyspieszać albo zwalniać.
Poznaj swój mózg
- odpowiada za uczenie się, pamięć, nastrój i emocje, tworzenie się wspomnień. Przetwarzanie zagrażających lub traumatycznych bodźców.
- hipokamp należy do tych miejsc w mózgu, w których u dorosłych osobników pojawiają się nowe komórki. U osób żyjących w długotrwałym stresie jest mniejszy, co prawdopodobnie jest związane z zanikiem neuronów.
- zakończenie hipokampu filtruje sygnały, odbierane przez człowieka ze środowiska. To dzięki niemu nie tracimy świadomości w gwarnym centrum miasta z powodu przeciążenia sygnałami.[LINK]. Znam kilka osób, które podobnie jak ja nie potrafią dłuższy czas przebywać w centrach handlowych. Różne, o innej częstotliwości dźwięki powodują: chęć ucieczki od zgiełku, uczucie osaczenia.
Jak wpływa ruch na nasz mózg?
Badania naukowców wykazały, że aktywne fizycznie dzieci mają znacznie lepsze wyniki w testach pamięciowych oraz dużo bardziej rozbudowany hipokamp, czyli strukturę mózgu, która jest zaangażowana w procesy pamięciowe. Każdy ruch pobudza nasz mózg do aktywności i stymuluje powstawanie nowych neuronów. Powiększający się hipokamp daje możliwość ciekawszego, efektywniejszego życia. Pełnej sprawności fizycznej i psychicznej do późnych lat życia.